Thursday, January 5, 2012

Top 8 Decklists

Here are the Top 8 Decklists from the January 2012 Yu-Gi-Oh! Amsterdam Tournament:

Evolzar Laggia
Brian Greiving - Dino Rabbit (1st)
Monsters: 19
3 Tour Guide From the Underworld
3 Rescue Rabbit
3 Kabazauls
3 Sabersaurus
2 Spirit Reaper
2 Maxx "C"
1 Sangan
1 Gorz the Emissary of Darkness
1 Neo-Spacian Grand Mole

Spells: 11
2 Smashing Ground
2 Forbidden Lance
2 Mystical Space Typhoon
1 Pot of Avarice
1 Book of Moon
1 Monster Reborn
1 Dark Hole
1 Mind Control

Traps: 10
2 Dimensional Prison
2 Solemn Warning
1 Bottomless Trap Hole
1 Torrential Tribute
1 Solemn Judgment
1 Trap Dustshoot
1 Compulsory Evacuation Device
1 Mirror Force

Extra Deck: 15
2 Evolzar Laggia
2 Evolzar Dolkka
2 Leviair the Sea Dragon
1 Wind-Up Zenmaines
1 Steelswarm Roach
1 Number 17: Leviathan Dragon
1 Number 39: Utopia
1 Black Rose Dragon
1 Trishula, Dragon of the Ice Barrier
1 Brionac, Dragon of the Ice Barrier
1 Ally of Justice Catastor
1 Chimeratech Fortress Dragon

Side Deck: 15
1 D.D. Crow
1 Heavy Storm
2 Vanity's Emptiness
2 Fossil Dyna Pachycephalo
2 Cyber Dragon
1 Mystical Space Typhoon
1 Bottomless Trap Hole
2 Dimensional Fissure
1 Thunder King Rai-Oh
2 Snowman Eater

Treeborn Frog
Floris van Asch - Water Synchro (2nd)
Monsters: 28
3 Swap Frog
2 Treeborn Frog
1 Ronintoadin
1 Spore
1 Dandylion
1 Glow-Up Bulb
1 Lonefire Blossom
3 Reborn Tengu
2 Effect Veiler
1 Genex Ally Birdman
1 Gorz the Emissary of Darkness
1 Debris Dragon
1 Junk Synchron
2 Caius the Shadow Monarch
1 Black Luster Soldier - Envoy of the Beginning
1 Chaos Sorcerer
1 Ryko, Lightsworn Hunter
2 Thunder King Rai-Oh
2 Maxx "C"

Spells: 12
3 Enemy Controller
1 Foolish Burial
1 One for One
1 Mind Control
1 Dark Hole
1 Monster Reborn
1 Heavy Storm
1 Pot of Avarice
2 Mystical Space Typhoon

Traps: 1
Trap Dustshoot

Extra Deck: 15
1 Chimeratech Fortress Dragon
1 Gachi Gachi Gantetsu
1 Number 17: Leviathan Dragon
1 Leviair the Sea Dragon
1 Number 39: Utopia
1 Formula Synchron
1 Armory Arm
1 Ally of Justice Catastor
1 T.G. Hyper Librarian
1 Brionac, Dragon of the Ice Barrier
1 Orient Dragon
1 Black Rose Dragon
1 Stardust Dragon
1 Scrap Dragon
1 Trishula, Dragon of the Ice Barrier

Side Deck: 15
2 Fossil Dyna Pachycephalo
2 Cyber Dragon
1 Neo-Spacian Grand Mole
2 Bottomless Trap Hole
2 Solemn Warning
2 Dimensional Prison
1 Mystical Space Typhoon
1 Burial from a Different Dimension
2 Royal Decree

Charge of the Light Brigade
Maurice Aref - Lightsworn (Top 4)
Monsters: 28
3 Judgment Dragon
1 Black Luster Soldier - Envoy of the Beginning
1 Gorz the Emissary of Darkness
1 Tragoedia
2 Necro Gardna
1 Glow-Up Bulb
2 Card Trooper
2 Ryko, Lightsworn Hunter
1 Lumina, Lightsworn Summoner
1 Garoth, Lightsworn Warrior
1 Aurkus, Lightsworn Druid
2 Lyla, Lightsworn Sorceress
1 Jain, Lightsworn Paladin
1 Ehren, Lightsworn Monk
1 Plaguespreader Zombie
2 Celestia, Lightsworn Angel
3 Wulf, Lightsworn Beast
1 Effect Veiler
1 Honest

Spells: 12
1 Monster Reborn
1 Dark Hole
1 Heavy Storm
1 Mind Control
1 Foolish Burial
3 Monster Reincarnation
3 Solar Recharge
1 Charge of the Light Brigade

Traps: 1
Trap Dustshoot

Extra Deck: 15
1 Number 17: Leviathan Dragon
1 Wind-Up Zenmaister
1 Number 39: Utopia
1 Armory Arm
1 Ally of Justice Catastor
1 Brionac, Dragon of the Ice Barrier
1 Gaia Knight, the Force of Earth
1 Black Rose Dragon
1 Stardust Dragon
1 Avenging Knight Parshath
1 Scrap Dragon
1 Colossal Fighter
1 Red Dragon Archfiend
1 Trishula, Dragon of the Ice Barrier
1 Mist Wurm

Side Deck: 15
1 D.D. Crow
1 Burial from a Different Dimension
3 Mystical Space Typhoon
1 Smashing Ground
1 Leeching the Light
2 Gozen Match
1 Chain Disappearance
1 Debunk
1 Magic Drain
3 Royal Decree

T.G. Striker
Luca Fischer - Tech Genus (Top 4)
Monsters: 14
3 T.G. Rush Rhino
3 T.G. Striker
3 T.G. Warwolf
3 Reborn Tengu
2 Beast King Barbaros

Spells: 6
3 Pot of Duality
1 Book of Moon
1 Monster Reborn
1 Dark Hole

Traps: 20
3 Horn of the Phantom Beast
3 Skill Drain
2 Solemn Warning
2 Bottomless Trap Hole
2 Starlight Road
2 TG1-EM1
2 Dimensional Prison
1 Torrential Tribute
1 Mirror Force
1 Solemn Judgment
1 Trap Dustshoot

Extra Deck: 15
1 Armory Arm
1 Trishula, Dragon of the Ice Barrier
1 Mist Wurm
1 Colossal Fighter
1 Stardust Dragon
1 Chimeratech Fortress Dragon
1 Number 39: Utopia
1 Black Rose Dragon
1 Gaia Knight, the Force of Earth
1 Brionac, Dragon of the Ice Barrier
1 Naturia Barkion
1 Magical Android
1 T.G. Wonder Magician
1 Number 17: Leviathan Dragon
1 Gachi Gachi Gantetsu

Side Deck: 15
3 Cyber Dragon
1 Thunder King Rai-Oh
3 Mystical Space Typhoon
2 Leeching the Light
3 Seven Tools of the Bandit
2 Debunk
1 Dimensional Prison

Gravekeeper's Descendant
Saiying Lau - Gravekeepers (Top 8)
Monsters: 14
3 Gravekeeper's Spy
3 Gravekeeper's Recruiter
2 Gravekeeper's Descendant
2 Gravekeeper's Commandant
1 Gravekeeper's Assailant
1 Gravekeeper's Guard
2 Fossil Dyna Pachycephalo

Spells: 13
3 Necrovalley
3 Pot of Duality
2 Royal Tribute
2 Gravekeeper's Stele
1 Mind Control
1 Dark Hole
1 Book of Moon

Traps: 14
1 Trap Dustshoot
1 Solemn Judgment
2 Solemn Warning
3 Dimensional Prison
1 Mirror Force
1 Torrential Tribute
2 Bottomless Trap Hole
2 Starlight Road
1 Compulsory Evacuation Device

Extra Deck: 15
2 Chimeratech Fortress Dragon
1 Ally of Justice Catastor
1 Black Rose Dragon
3 Cyber End Dragon
1 Gaia Knight, the Force of Earth
1 Dark Flare Knight
1 Wind-Up Zenmaister
2 Stardust Dragon
1 Number 39: Utopia
1 Number 17: Leviathan Dragon
1 Steelswarm Roach

Side Deck: 15
1 Rivalry of Warlords
2 Gozen Match
2 Spirit Reaper
2 Malefic Cyber End Dragon
2 Dimensional Fissure
2 Cyber Dragon
1 Heavy Storm
2 Mystical Space Typhoon
1 Gorz the Emissary of Darkness

Kabazauls
Frederic Lanoy - Dino Rabbit (Top 8)
Monsters: 21
3 Rescue Rabbit
3 Sabersaurus
3 Kabazauls
3 Tour Guide From the Underworld
1 Sangan
3 Jurrac Guaiba
3 Maxx "C"
1 Gorz the Emissary of Darkness
1 Neo-Spacian Grand Mole

Spells: 12
1 Pot of Avarice
1 Monster Reborn
1 Mind Control
1 Dark Hole
2 Smashing Ground
2 Forbidden Lance
2 Mystical Space Typhoon
1 Heavy Storm
1 Gold Sarcophagus

Traps: 8
2 Dimensional Prison
2 Solemn Warning
1 Solemn Judgment
1 Torrential Tribute
1 Trap Dustshoot
1 Mirror Force

Extra Deck: 15
1 Magical Android
1 Gaia Knight, the Force of Earth
1 Black Rose Dragon
1 Stardust Dragon
2 Evolzar Dolkka
2 Evolzar Laggia
1 Number 39: Utopia
1 Steelswarm Roach
2 Leviair the Sea Dragon
1 Wind-Up Zenmaines
1 Number 17: Leviathan Dragon
1 Chimeratech Fortress Dragon

Side Deck: 15
1 Starlight Road
2 Bottomless Trap Hole
2 Dimensional Fissure
1 Mystical Space Typhoon
2 Fossil Dyna Pachycephalo
2 Thunder King Rai-Oh
1 Spirit Reaper
2 Cyber Dragon
2 Smashing Horn

Scrap Chimera
Tengju Chi - Scrap (Top 8)
Monsters: 18
3 Scrap Chimera
2 Scrap Beast
2 Scrap Goblin
1 Scrap Golem
2 Cyber Dragon
3 Reborn Tengu
1 Scrap Orthros
2 Meklord Emperor Granel
1 Gorz the Emissary of Darkness
1 Effect Veiler

Spells: 11
1 Foolish Burial
1 Dark Hole
2 Mystical Space Typhoon
3 Scrapstorm
1 Mind Control
1 Scapegoat
1 Heavy Storm
1 Monster Reborn

Traps: 13
2 Call of the Haunted
2 Fiendish Chain
2 Compulsory Evacuation Device
2 Dimensional Prison
2 Safe Zone
1 Solemn Judgment
1 Torrential Tribute
1 Trap Dustshoot

Extra Deck: 15
1 Steelswarm Roach
1 Number 39: Utopia
1 Gaia Knight, the Force of Earth
2 Scrap Twin Dragon
3 Scrap Dragon
1 Ally of Justice Catastor
1 Black Rose Dragon
1 Naturia Beast
1 Naturia Barkion
1 Colossal Fighter
1 Stardust Dragon
1 Scrap Archfiend

Side Deck: 15
1 Starlight Road
2 Leeching the Light
2 Debunk
2 Shadow-Imprisoning Mirror
2 Dust Tornado
3 Horn of the Phantom Beast
2 King Tiger Wanghu
1 Chimeratech Fortress Dragon

T.G. Wonder Magician
Vincent Viceroy Kerlen - Tech Genus (Top 8)
Monsters: 18
2 Tour Guide From the Underworld
3 Reborn Tengu
3 T.G. Rush Rhino
2 T.G. Striker
3 T.G. Warwolf
2 T.G. Cyber Magician
1 Black Luster Soldier - Envoy of the Beginning
1 Sangan
1 Morphing Jar

Spells: 10
2 Pot of Duality
1 Pot of Avarice
2 Mystical Space Typhoon
1 Book of Moon
1 Mind Control
1 Monster Reborn
1 Dark Hole
1 Heavy Storm

Traps: 12
1 Solemn Judgment
2 Solemn Warning
1 Call of the Haunted
2 Horn of the Phantom Beast
2 Dimensional Prison
1 Trap Dustshoot
1 Mirror Force
1 Torrential Tribute
1 Starlight Road

Extra Deck: 15
1 Trishula, Dragon of the Ice Barrier
1 Mist Wurm
1 Scrap Dragon
2 Stardust Dragon
1 Black Rose Dragon
1 Gaia Knight, the Force of Earth
1 Naturia Barkion
1 Brionac, Dragon of the Ice Barrier
1 T.G. Hyper Librarian
2 T.G. Wonder Magician
1 Ally of Justice Catastor
1 Number 39: Utopia
1 Number 17: Leviathan Dragon

Side Deck: 15
1 Number 17: Leviathan Dragon
1 Dark Armed Dragon
1 Mystical Space Typhoon
1 Nobleman of Crossout
2 Chain Disappearance
1 Compulsory Evacuation Device
1 Starlight Road
1 Call of the Haunted
1 Macro Cosmos
2 Dark Bribe
2 Imperial Iron Wall
1 Thunder King Rai-Oh

Wednesday, January 4, 2012

Final: Brian (Dino Rabbit) Vs. Floris (Water Synchro)

Brian Greiving wins January 2012 YAT!

Brian Greiving has won the January 2012 YAT with his Dino Rabbit Deck.
Congratulations to our latest Yu-Gi-Oh! Amsterdam Tournament winner!

Top 4 Feature Match: Luca Fischer Vs. Floris van Asch

Top 4 Match-Ups

Only four Duelists remain! Here are the pairings for the Semi-Finals:

Brian Greiving (Dino Rabbit)
Vs.
Maurice Aref (Lightsworn)
Brian Greiving wins and advances to the Final Round!

Luca Fischer (Tech Genus)
Vs.
Floris van Asch (Water Synchro)
Floris van Asch wins and advances to the Final Round!

Top 8 Feature Match: Brian Greiving Vs. Tengju Chi

Top 8 Match-Ups

Eight Duelists remain! Here are the pairings for the Quarter-Finals:

Brian Greiving (Dino Rabbit)
Vs.
Tengju Chi (Scrap)
Brian Greiving wins and advances to the Top 4!

Vincent Viceroy Kerlen (Tech Genus)
Vs.
Maurice Aref (Lightsworn)
Maurice Aref wins and advances to the Top 4!

Luca Fischer (Tech Genus)
Vs.
Frederic Lanoy (Dino Rabbit)
Luca Fischer wins and advances to the Top 4!

Saiying Lau (Gravekeepers)
Vs.
Floris van Asch (Water Synchro)
Floris van Asch wins and advances to the Top 4!

Top 16 Feature Match: Frederic Lanoy Vs. Kester Brons

Top 16 Match-Ups

Here are the pairings for the Top 16:

Brian Greiving (Dino Rabbit)
Vs.
Mathijs Kuijl (Scrap)
Brian Greiving wins and advances to the Quarter-Finals!

Tengju Chi (Scrap)
Vs.
Tse Tan (Agent Fairy)
Tengju Chi wins and advances to the Quarter-Finals!

Romano Dedong (Gadget)
Vs.
Vincent Viceroy Kerlen (Tech Genus)
Vincent Viceroy Kerlen wins and advances to the Quarter-Finals!

Sam Buschgens (Dino Rabbit)
Vs.
Maurice Aref (Lightsworn)
Maurice Aref wins and advances to the Quarter-Finals!

Kevin Storni (Dark World)
Vs.
Luca Fischer (Tech Genus)
Luca Fischer wins and advances to the Quarter-Finals!

Frederic Lanoy (Dino Rabbit)
Vs.
Kester Brons (Gravekeepers)
Frederic Lanoy wins and advances to the Quarter-Finals!

Saiying Lau (Gravekeepers)
Vs.
René Heijnen (Dino Rabbit)
Saiying Lau wins and advances to the Quarter-Finals!

Ho-Ming Wong (Agent Fairy)
Vs.
Floris van Asch (Water Synchro)
Floris van Asch wins and advances to the Quarter-Finals!

Final Standings after Swiss Rounds

Here are the standings after 6 rounds of Swiss Pair play!
The Top 16 Duelists will advance to the knockout stage.
RankPlayerPoints
1Greiving, Brian18
2Storni, Kevin15
3Lau, Saiying15
4Dedong, Romano15
5Buschgens, Sam15
6Wong, Ho-Ming15
7Lanoy, Frederic15
8Chi, Tengju12
9Tan, Tse12
10Brons, Kester12
11Asch van, Floris12
12Aref, Maurice12
13Kerlen, Vincent Viceroy12
14Heijnen, René12
15Fischer, Luca12
16Kuijl, Mathijs12
17Kruis, Sander12
18Yunis, Hasan12
19Law, Lung12
20Langenberg, Kevin12
21Debink, Eugene12
22Szyszka, Mike12
23Hermans, Brent9
24Hammer, Remco9
25Liu, Sudi9
26Heide van der, Gilian9
27Wetzel, Robin9
28Becker, Nils9
29Verschuure, Jelle9
30Sharma, Rathan9
31Chander, Chris9
32Tsang, Kaiwing9
33Takes, Yorick9
34Campagne, Marciano9
35Baar de, Henno9
36Christiaan, Rodney9
37Brederveld, Elco9
38Palmboom, Rick9
39Verwoerd, Jeffrey6
40Tartarin, Felix6
41Geemen van, Danny6
42Ho, Dennis6
43Beukema, Remco6
44Tan, Liam6
45Neven, Rafael6
46Zimmerman, Kendrick6
47Boogerd van den, Jip6
48Visser, Arend6
49Schuurhuis, Sven3
50Eeten, Patrick3
51Hoekstra, Dicky3
52Sijm, Ben3
53Vos, Roeland3
54Kluitenberg, Wytze6 (Drop - Round 5)
55Junk, Benedikt6 (Drop - Round 5)
56Timmermans, Jarno6 (Drop - Round 5)
57Sluijk, Dennis6 (Drop - Round 5)
58Pappas, Ilias3 (Drop - Round 4)
59Benli, Semih3 (Drop - Round 4)
60Schildkamp, Bob3 (Drop - Round 4)
61Zwarte de, Jeroen3 (Drop - Round 5)
62Scheenstra, Machiel0 (Drop - Round 3)
63Cheng, Coen 0 (Drop - Round 3)
64Twigt, Maikel0 (Drop - Round 4)

Round 6 Feature Match: Kendrick Zimmerman Vs. Hasan Yunis

Round 5 Feature Match: Maurice Aref Vs. Jelle Verschuure

Round 4 Feature Match: Saiying Lau Vs. Eugene Debink

Round 3 Feature Match: Benedikt Junk Vs. Sudi Liu

Round 2 Feature Match: Romano Dedong Vs. Floris van Asch

Round 1 Feature Match: Brian Greiving Vs. Sven Schuurhuis

January 2012 YAT Decks - By the Numbers

A total of 64 Duelists from the Netherlands, Belgium and Germany are participating in 2012's first Yu-Gi-Oh! Amsterdam Tournament. Let's take a look at what Decks will see play today:

9 Agent Fairy
7 Dark World
5 Dino Rabbit
5 Gravekeepers
4 Tech Genus
3 Dragon
3 Worm
2 Blackwing
2 Burn
2 Karakuri
2 Plant
2 Scrap
1 Anti-Meta
1 Chaos
1 Dragunity
1 Gadget
1 Gladiator Beast
1 Herald
1 Infernity
1 Lightsworn
1 Macro
1 Monarch
1 Naturia
1 Nordic/Aesir
1 Piper
1 Psychic
1 Six Samurai
1 Water Synchro
1 X-Sabers
1 Zombie